Friday
April 18, 2014

Homework Help: Math

Posted by Jennifer on Wednesday, April 25, 2012 at 1:37pm.

For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer...
Math - For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She ...
maths - For $1.80 a frocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She ...
english - Write each sentence, using the subject pronoun that best replaces the ...
math - If Rhonda buys six 12-packs of fruit snacks for $14.40 how much does ...
math - A grocer sell 84 oranges in one day. At the end of the day, the grocer ...
Help math - recipe calls for 4 pounds of fruit. You have 60 ounces of fruit. a. ...
7th grade math - A farmer grows 196 pounds of potatoes. He sells them to a ...
math - the grocer puts 3 green peppers in each of 8 packages. He puts 5 green ...
Math 8R - Help!!!!!!!! - A can of fruit contains 3 1/2 cups of fruit. The ...

Search
Members