Post a New Question

math

posted by on .

Mrs Sim spent some money on 45 buns. She spent the same amount of money on 20 muffins. Each muffin cost $0.95 more than each bun. How much did she spent altogether?

  • math - ,

    m = b + .95

    45b = 20(b+.95)
    45b = 20b + 19.00
    25b = 19.00
    b = .76
    m = 1.71

    45 buns = 34.20
    20 muffins = 34.20
    total spent: 68.40

  • math - ,

    Thanks a lot Steve!

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question