Thursday
November 27, 2014

Homework Help: algebra

Posted by Bryan on Monday, April 16, 2012 at 8:41pm.

Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. a) Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced.
b)Find the average cost, C=C/x and simplify appropriately. c) What is the horizontal asymptote of C? Interpret. d) Graph C for x = 5, 10, 15, 25.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. Express ...
4TH GRADE MATH - MS T BOUGHT CUPCAKES FOR HER 3RD GRADE CLASS. MS. CASA BOUGHT ...
Math - A and B had an equal numbers of cupcakes at first. After B bought twice ...
fractions - There are 15 cupcakes 5 cupcakes are chocolate what fraction of the ...
Math - Janna is creating a multi-tiered cupcake display for a party. She plans ...
math - The yearbook club is having a bake sale to raise money for the senior ...
maths - Please help! At a cup cake baking competition, Alan baked 55 fewer ...
business and finance - The cost of producing a number of items x is given by C=...
math - How do I determine how many cupcakes to bring for 28 students, using a 14...
math - cara baked 16 cupcakes..she gave tracy one fourth of what she had left ....

Search
Members