Post a New Question

math

posted by on .

18 roses and 6 tulips coast $66. What is the unit price for each kind of flower?

  • math - ,

    You have omitted some necessary information. You need two equations to solve for two unknowns. Did they tell you the difference between the prices?

    Roses could be $2 and tulips $5.
    or
    Roses could be $3 and tulips $2

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question