Posted by **Jim** on Friday, April 6, 2012 at 1:18pm.

Twins who are 19.0 years of age leave the earth and travel to a distant planet 12.0 light-years away. Assume that the planet and earth are at rest with respect to each other. The twins depart at the same time on different spaceships. One twin travels at a speed of 0.854c, and the other twin travels at 0.513c.

(a) According to the theory of special relativity, what is the difference between their ages when they meet again at the earliest possible time?

The answer is 4.3 years, but I'm not sure how they arrived at that...

- Physics help please -
**Elena**, Saturday, April 7, 2012 at 10:31am
Lo = 12 light years (ly)

β1 =0.854,

β2 = 0.513

Twin1: L1 =Lo•sqrt(1- (β1)^2) = 12• Lo•sqrt(1- (0.854)^2) = 6.24 ly,

Twin2: L2 =Lo•sqrt(1- (β2)^2) = 12• Lo•sqrt(1- (0.513.)^2) = 10.3 ly.

The time to reach the planet:

Twin1: t1 = L1/v1 = 6.24 ly/0.854c = 7.307 years,

Twin2: t2 = L2/v2 = 10.3 ly/0.513c = 20.08 years.

The age of each twin when each arrives at the planet

Twin1: 19 + 7.307 =26.307 years,

Twin2: 19 + 20.08 =39.08 years.

Twin1 has to wait for twin 2 to arrive. As seen from Earth

Δt1 = (12 ly)/0.854 c = 14.05 years,

Δt2 = (12 ly)/0.513 c = 23.39 years.

Twin1 must wait another 23.39 – 14.05 = 9.34 years for Twin2 to arrive.

When Twin2 arrives, twin A has an age of

24.8 + 9.34 =34.14 years.

The difference between their ages when they meet is

39.08 -34.14 = 4.94 years.

(The answer 4.3 years may be obtained if you take β1 =0.900, β2 = 0.500)

- Physics help please -
**edna luz**, Tuesday, July 16, 2013 at 1:43am
Lo= 12 ly

[twin a] La= Lo*sqrt(1-v^2/c^2)= 5.23 ly

[twin b] Lb= Lo*sqrt(1-v^2/c^2)= 10.39 ly

the time to reach the planet:

[twin a] ta=La/va= 5.23ly/0.9c= 5.81 yr.

[twin b] tb=Lb/vb= 10.39ly/0.5c= 20.78 y

The age of each twin when each arrives at the planet:

[twin a] 19 y + 5.81 y= 24.81 y

[twin b] 19 y + 20.78 y= 39.78 y

Twin1 has to wait for twin 2 to arrive. As seen from Earth

Δt1 = (12 ly)/0.9c = 13.3 years,

Δt2 = (12 ly)/0.5c = 24 years.

Twin1 must wait another 24– 13.3 = 10.7 years for Twin2 to arrive.

When Twin2 arrives, twin A has an age of

24.81 + 10.7 =35.51 years.

The difference between their ages when they meet is

39.78 -35.51 = 4.27 years or 4.3 years

## Answer this Question

## Related Questions

- Physics Question - Twins who are 19.0 years of age leave the earth and travel to...
- physics help 3!! ** - Based on the following data about planet X (which orbits ...
- Physics - At planet X, there is another planet called Y about 34 million light ...
- Physics - Hi,I need help with question 1) There were twins on our planet earth. ...
- Physics - Suppose a planet is discovered orbiting a distant star with 13 times ...
- physics - On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A ...
- Physics - On a distant planet, golf is just as popular as it is on earth. A ...
- physics - Imagine a planet that orbited the sun at a distance three times that ...
- Physics - "If a small planet were located 8 times as far as the Earth's distance...
- math - John has traveled from a distant planet to spend one earth year visiting ...

More Related Questions