Monday
July 28, 2014

Homework Help: math

Posted by Tina on Saturday, March 24, 2012 at 3:29pm.

A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to the nearest cent/

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
math - if a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon...
business math - everweek a store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per ...
Business Math - Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of...
business math - A store buys 30 gallons of milk at $1.58 per gallon. To achieve ...
math - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at...
percentages/word problem - The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate ...
math - If a store owner buys a microwave for $200 and sells it for $275. What is...
math - The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 ...
math - The Flour Power Bakery makes 200 cherry cheesecakes at a cost of $2.45 ...

Search
Members