Post a New Question

math

posted by on .

two records and three tapes cost $31.three records and two tapes cost $29 .find the cost of each record and each tape

  • math - ,

    2r + 3t = 31
    3r + 2t = 29

    1st times 2 ---> 4r + 6t = 62
    2nd times 3 --> 9r + 6t = 87

    subtract them
    5r = 25
    r = 5
    back into the first ---> 10 + 3t = 31
    3t = 21
    t = 7

    record costs $5 ,and a tape costs $7

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question