Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: Math

Posted by Shani on Thursday, March 22, 2012 at 11:48am.

For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
is there any quick way to do this question.
please respond.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She ...
math - Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer...
maths - For $1.80 a frocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She ...
Math - I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half...
Quick Math - I still have a question. My first one has been answered(I, but I am...
Quick Math - I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples ...
Quick Math - Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144? and ...
math - For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen ...
QSO 510 - Problem 1 Adele Weiss manages the campus flower shop. Flowers must be ...
Math - A shopper asked for 50 cents worth of apples. The shopper was surprised ...

Search
Members