Thursday
July 2, 2015

Homework Help: MATH (ASAP)

Posted by Frances on Sunday, March 4, 2012 at 5:35pm.

Jay and Tia are planning to buy snack chips.
Individual bags of chips cost $3.00 each.
Each case of chips contains 10 bags and costs $25.00.

a. If Jay buys 1 case of chips, what is the cost per bag? Show or explain how you got your answer.

b. How much money would Jay save if he bought 4 cases of chips instead of 40 individual bags of chips? Show or explain how you got your answer.

c. If Tia buys 20 individual bags of chips and Jay buys 3 cases of chips, what is the cost
per bag for all of these chips together? Show or explain how you got your answer.

d. Next week individual bags of chips will be on sale. The price of each individual bag will be reduced by 20%. Which of the following will cost less?
10 individual bags of chips on sale
or
1 case of chips at the regular case price

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members