Wednesday
July 23, 2014

Homework Help: business

Posted by chunky on Monday, February 20, 2012 at 1:05am.

47. Idol Company has developed standards for the materials required to produce a single
unit of Model IWIN:

25 pounds of Supreme at $130.00 per pound
Last month, Idol purchased 490,000 pounds of Supreme at a total cost of
$61,250,000. Idol used 482,000 pounds of Supreme to make 19,000 units of IWIN.

Calculate the material price variance and material quantity variance, and indicate whether
each variance is favorable or unfavorable.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

chemistry - In the movie "The Raiders of the Lost Arc", Indiana Jones and his ...
accounting - The standard amount of materials required to make one unit of ...
chemistry - assume the volume of an idol is 1.0L, if it were solid gold, what ...
accounting - Moreno Industries has adopted the following production budget for ...
microeconomics - 1. Suppose that an increase in the price of carrots from $1.20 ...
algebra - Mixture Problems Template Price Problems Copy the problem from the ...
math - Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of ...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...
algebra - 2. How many pounds of chocolate worth $1.20 a pound must be mixed with...
Stats - Consider the Avionic Manufacturing Company that wishes to meet a demand ...

Search
Members