Saturday
August 30, 2014

Homework Help: Math

Posted by ?? on Thursday, February 2, 2012 at 9:41am.

A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that sells for $8 per pound.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - A man sells a nut mixture consisting of 1/3 pecans and 2/3 cashews. ...
wossmaan - the nuttyy shoppe has 10 kg of mixed pecans and cashews which sell ...
finitemath - a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per...
algebra - A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. ...
Math Word Problem - Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per ...
Helpppppp - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math problem - The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and ...
Math - Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How ...
MATH (Algebra) - All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and ...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...

Search
Members