Sunday
December 21, 2014

Homework Help: algebra

Posted by john on Friday, January 27, 2012 at 12:43am.

mary went to the store for some fruit. The apples were $1.00 per pound and the oranges were $0.50 per poumd. She spent $5,00 all together and took home a total of 8 pond of fruit. How many ponds of apples and oranges did she buy?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - You are also making a fruit salad. You have already selected apples, ...
Math - You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound ...
math - word problem - 2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges...
Math - Miss Sue made an error putting in the question,can you please help me ...
Math - Fractions - 2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges. Of...
AIG MATH - A fruit seller has an equal number of apples and oranges.He sold 109 ...
math - A fruit seller has an equal number of apples and oranges. He sold 109 ...
AP Economics - The price of apples rises from 1.00 per lb to 1.50 per lb. As a ...
Algebra - How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 ...
Language Arts - Not sure between 2 answers on the question below. What is the ...

Search
Members