Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: math

Posted by marko on Thursday, January 26, 2012 at 7:41pm.

can you help math question
units rates

find unit rate for each situation
read 50 pages in 1 hr 25 min
i got : 50 divide by ttl 85 min and got
0.588 = .59


hike 5 mile in 2hr 10 min
i got: 130 min ttl divide 5mile is got 26 mile per min

are these right?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math/unit rate - please help me find the definition for unit rate. It depends ...
math/rates and unit rates - I can't figure out my homework because I don't know ...
MATh/UNiT RATES - FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD ...
Math - Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are ...
Math-unit rates - Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Math-unit rates - Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Math - A rectangle has parameter of 24 unit, if width is 4 unit what is length. ...
accounting - Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into ...
math-need help - A right rectangular tank with a 12 unit by 8 unit base is ...
math - Does any body know how to find unit rates

Search
Members