Friday
March 27, 2015

Homework Help: Math

Posted by Linda on Wednesday, January 18, 2012 at 8:42pm.

a carpeting store is having a special sale, offering carpeting at $16.50 per square yard. Its competitor is offering carpeting at $1.90 per square foot. Which store is less expensive? By how much?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - George wants to put carpeting in a rectangular living room and a square ...
Math - Carpeting costs $20 per square yard. You carpeting a room that has a ...
MATH - 1.Divide. 0.8/ 14.12 A~17.65? 2.The cost of 36 items is $24.80. What is ...
geometry - Mr. Rose wants to install wall-to-wall carpeting in his living room. ...
3rd grade Math - There are 4 square units in a row of carpeting , and 3 rows in ...
Bus. Math - The Soft Step Floor Co. Purchases carpeting for $5.12 per square ...
math - A recreation room has the following dimensions. Carpeting will cost $1.50...
percentages/word problem - The Soft Step Floor Company purchases carpeting for $...
Accounting - The Soft Step Floor Company purchases carpeting for $ 5.12 per ...
Math - A rectangular room measures 15ft by 21ft. How much will it cost to carpet...

Members