Post a New Question

Math, I NEED HELP.c:

posted by on .

A rental company charges a flat fee of x dollars for a floor sander rental plus y dollars per hour of the rental. One customer rents a floor sander for 4 hours and pays $63. Another customer rents a floor sander for 6 hours and pays $87. Find the flat fee and the cost per hour for the rental and how much it would cost if someone wanted to rent a sander for 11 hours.

  • Math, I NEED HELP.c: - ,

    D:

  • Math, I NEED HELP.c: - ,

    equation:
    cost = yt + x, where t is the number of hours
    case1:
    4y + x = 63 ---> x = 63-4y
    case2:
    6y + x = 87 ---> x = 87-6y
    so 63-4y = 87-6y
    2y = 24
    y = 12
    back into 1st equation:
    x = 63-4(12) = 15

    cost equation:
    cost = 12t + 15
    so for 11 hrs
    cost = 12(11)+15
    = 147

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question