Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math

Posted by Jane on Thursday, December 29, 2011 at 6:58pm.

A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math / Factoring - Imogene wants to make an open-top box for packing baked goods...
math - a grocery store stocks 3 brands of yogurt.store sells two containers of ...
Math - Store A usually sells a jacket for $72 but today I can buy it for $40. ...
Any Help w/5th grade math - Confused..The grocery store stocks 3 brands of ...
5th Grade Math - Confused..The grocery store stocks 3 brands of yogurt. The ...
math - A local sporting goods store sells hula hoops for $11 each. This week the...
7th grade math Ms. Sue last two questions thanks - 15. In Store A, a book that ...
math - A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells ...
Algerbra 1 - . In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 ...
Algerbra 1 - 3. In your industrial oven, you bake two baking sheets with 12 ...

Search
Members