Post a New Question

math

posted by on .

Tim needs batteries.AA batteries cost $3 per pack.D batteries cost $4 per pack. If she has $26 to spend and buys 3 times as many packs of AA batteries as D, how many packs of each does she buy?

  • math - ,

    4x+3(3x)=26
    4x+9x=26
    13x=26
    x=2
    4(2)+9(2)=26
    8+18=26
    26=26
    8/4=2 D batteries
    18/3=6 AA batteries

  • math - ,

    I really don't know. I have this problem on my homework and was sooooo confused.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question