Saturday
April 19, 2014

Homework Help: algebra

Posted by lenny on Tuesday, December 6, 2011 at 11:54pm.

Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a function of the number of pounds of nuts bought. What is the graph of the function? Is the function continuous or discrete?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra 2 - A grocer mixes x kg of Grade A and Y kg of Grade B nuts to get 60 kg...
Math - Algebra (Dry Mix) - A candy store sells almonds for $18 per kilogram and ...
math(adding mixed fractions) - please help me with (addition mixed fractions)i ...
Math Word Problem - Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that ...
Algebra - How do I set this problem up and do it? Blending Granola. Deep Thought...
Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
MATHS - A store sells almonds for $16 per kilo and peanuts for $6 per kilo. If ...
Math grd 12 - The number of nuts in a package of Nutty's premium cashews is ...
MATH - 4. 8 bolts and 6 nuts weigh 138 grams. 3 bolts and 5 nuts weigh 71 grams...
maths - Simon had 5/6kg of nuts. He repacked them into containers containing 1/...

Search
Members