Post a New Question

miss sue

posted by on .

i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college.
please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing .
Math - Ms. Sue, Thursday, December 1, 2011 at 4:15pm
Average cost per gallon:
(2.96 + 3.61)/2 = 3.29

Average gallons:
42.5

42.5 * 3.29 = ? average cost per month

I assume your native language is not English.

Thank you Miss sue ..
and sorry for late reply , you are right i am learning english.
so
42.5*3.29= 139.825 per month .
but i need to know the weakly cost so i divide 139.825 by 7 to get weakly price which is almost 20.
So
20 is right answer?

  • miss sue - ,

    I'm sorry, but I misread your question.

    Divide 139.825 by 4 to find the weekly cost = $34.96 per week

  • miss sue - ,

    Thank you so much .

  • miss sue - ,

    You're welcome.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question