Tuesday
March 3, 2015

Homework Help: math

Posted by sarah on Tuesday, November 8, 2011 at 7:54pm.

You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?? The answer is not 10 cents, or $1.00

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math word problem - you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 ...
Math - A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more...
math - A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more...
Math - A full bottle fo juice cost $2. If the juice cost $1.50 more than the ...
Math - Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of ...
Math - A 10-oz bottle of juice costs $1.49. A 30-oz bottle cost $4.25. Which is ...
Pre Algebra - I can purchase a 30-ounce bottle of juice for $1.80 or a 64 ounce ...
Math - Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml ...
Math - Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml ...
Math - A bottle of juice holds 3/8 gallon when it is full. If 1/3 of the juice ...

Members