Thursday
September 18, 2014

Homework Help: Grade 11 U math

Posted by Jamie on Saturday, November 5, 2011 at 9:49pm.

A 135-kg steer gains 3.5kg/day and costs 80 cents/day to keep. The market price for beef cattle is $1.65/kg, but the price falls by 1 cent/day. When should the steer be sold to maximize profit?

Revenue= (Price/units)(#of units)
Cost=(cost/unit)(# of units) + set costs
Profit= Revenue-Expenses.
show the revenue and costs.
put in vertex form.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - On first day you receive 1 cent on the second day 2 cents on the third ...
Math (quadratic function) - A fuel station sell, aproximately, 2140 liters of ...
Math - A goblin miner earns 1 cent the first day, 2 cents the second day, 4 ...
Economics - Assume the demand for beef is given by Qd = 22 + 0.1 Y 10Pb + 5 ...
Math - For 5 consecutive days, the price of a lamp in jill's store is reduced by...
statistics - At the start of December 2001, the retail price of a 25kg bag of ...
Operations management - Business - Determine which shipping alternative would be...
Calculus--Almost figured out - Sports store is having a closing down sale, all ...
College Algebra - A couple wants to rent a car for one day while on vacation. ...
biology - time day 0 day 1 day 3 day 4 day 5 day 7 count blank 7 10 5 14 9 8 low...

Search
Members