Monday
September 1, 2014

Homework Help: Math

Posted by Samantha on Thursday, November 3, 2011 at 2:10pm.

If gas cost $3.97 per gallon, what is the cost of filling a 13.8 gallon gas tank?

Do I multiply this?

Is $54.78 the correct answer?

Thank you

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

college math - If gas cost $3.97 per gallon what is the cost of filling a 13.8 ...
Math- PLEASE HELP - MS Wilkens went to the gas station to fill her car. Her gas ...
math - Ron's car has a 12-gallon gas tank. If gas costs $1.45 per a gallon, how ...
chemistry - question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to ...
chemistry - how to solve problem-car with 13.45 gallon tank gets 28 miles/gallon...
Math - The gas tank of a car holds 20 gallons of gas. A gallon of gas costs $1....
Math/116 - 1. Suppose you are at the gas station filling your tank with gas. The...
Miles per Gallon - If i have a 12 gal gas tank and started with 3/4 tank of gas...
eco - during2004 the national average gas price rose from $1.50 a gallon to $2....
math 116 Help Please - 1. Suppose you are at the gas station filling your tank ...

Search
Members