Sunday
March 26, 2017

Post a New Question

Posted by on .

A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?

  • math - ,

    old cds = x
    new cds = 2.5x
    4old cds + 9 new cds = 159
    4(x) + 9(2.5x)=159
    4x+22.5x=159
    26.5x=159
    x=6 so old cds cost $6.
    and new cds cost 2.5(6)=$15.

    Check:
    4(6)+9(15)=159
    24+ 135 =159
    159=159

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question