Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Math ( Word Problem )

Posted by Linda on Tuesday, October 25, 2011 at 11:22pm.

Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit? Write an inequality that represents how many ice cream cones must be sold to make a profit.

Thank you in advanced s:

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Programming - How do I declare how many boxes there are and how much per box ...
algebra - 5.A) Kwame sells ice cream cones at the country fair. He has to rent ...
Maths - An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 ...
math - one out of every five people who buy ice cream buys vanilla ice cream. If...
math word problem - If there are 36 different flavors of ice cream and two types...
Economics - I picked the answer C for both questions. I still am not sure? Ben-...
algebra - At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2...
Math - How many scoops of two flavors of ice cream will it take to make 88 ...
algebra/geometry - The Binary Ice Cream Shoppe sells two flavors, vanilla and ...
Algebra 2 - An ice-cream parlor sells sundaes with 3 different types of ice-...

Search
Members