Friday
March 6, 2015

Homework Help: Algebra 2

Posted by JOY on Sunday, October 23, 2011 at 10:42am.

A store sells pens and note pads in packages. The price of a package of 8 pens and 3 notepads is 4.25. The price of a package of 15 pens and 10 notepads is 11.25. The store is running a sale on a package of 1 pen and 1 notepad for 1.10. Is the sale price a better deal than the other packages? Show your work.

Need help!

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - jared bought a package of pens containing 20 pens. If 3/4 of the pens had...
algebra - A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 37 ...
pre algebra - A college bookstore ordered 6 boxes of red pens. The store sold 32...
algebra - An office supply store sells pens for $3 and notebooks for $5. Before ...
algebra - Kiesha buys pens and notepads. Pens come in packs of 10. What is the ...
math - A college bookstore ordered six boxes of red pens. The store sold 32 red ...
MATH - MR CHEN WANTS TO BUY 27 BLUE PENS AND 35 RED PENS. THE PENS ARE SOLD IN ...
math - a number of teachers were to receive 6 pens each ,but needed 4 more pens ...
algebra - A pet boarding facility wants to build two adjacent pens of equal size...
math - A salesperson bought a caase of pens.On Monday, he sold 1/2 of the pens....

Members