Sunday
April 20, 2014

Homework Help: Algebra POW HELP!!!!!

Posted by Linda on Thursday, October 6, 2011 at 9:53am.

The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down by $9.00 per person. What was the total cost of renting the bus?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra Splitting the Cost - The cost of renting a bus to go snowboarding was ...
Algebra word problem/Splitting the Cost - The cost of renting a bus to go ...
Word Problem Help Please - The cost of renting a bus to go snowboarding was ...
Math - the total cost for a school bus rental is 350$/day. Each bus holds 60 ...
school - amy's orchestra teacher is planning a fall concert the cost of renting ...
math - To rent a home water softnener, there is an installation fee of $60 plus ...
math/algebra - I need help in solving this word problem using linear system ...
Math - C (n) = 500 + 4n , C is cost in dollars. of renting hall 4 prom given my ...
algebra - The one day cost of renting a truck for a local move is a function of ...
maths - bus tickets cost $3 for an adult and $2 for a child. there are 'a' ...

Search
Members