Saturday
April 19, 2014

Homework Help: Algebra Splitting the Cost

Posted by Linda on Wednesday, October 5, 2011 at 9:27pm.

The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down by $9.00 per person. What was the total cost of renting the bus?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra word problem/Splitting the Cost - The cost of renting a bus to go ...
Algebra POW HELP!!!!! - The cost of renting a bus to go snowboarding was split ...
Word Problem Help Please - The cost of renting a bus to go snowboarding was ...
Math - the total cost for a school bus rental is 350$/day. Each bus holds 60 ...
school - amy's orchestra teacher is planning a fall concert the cost of renting ...
algebra - The one day cost of renting a truck for a local move is a function of ...
math - To rent a home water softnener, there is an installation fee of $60 plus ...
9th grade algebra math hw, help?(: - The table below shows the cost of renting a...
algebra - s=0 cost =$25 s=1 cost=$41 s=2 cost =$57 s=3 cost=$73 Let s stand for ...
epoka university - 1) The cost that is related to the particularly cost object ...

Search
Members