Wednesday
April 16, 2014

Homework Help: Math word problem(algebra)

Posted by kimi on Tuesday, October 4, 2011 at 4:15am.

Diana buys 20 apples at x cents each&40 oranges&sells the bags for 20x cents each.Find out the amount that Diana paid for each apple if she obtained a total of RM 24 from selling all the fruits

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an ...
math - apples are sold at 3 for $2 at busy mart. at big food, the same apples ...
Math - A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate...
word problems - lizzie bought several apples at 20 cents each, ate two of them, ...
Math - How do you create a word problem using unit rate? Please check the ...
math - A bag of apples weighs 22.3 ounces and costs $1.80. What is a good ...
College Algebra - Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x ...
6th grade math - if Mary buys oranges at 5 for 2 cents and sell them at 4 for 3 ...
College Algebra - Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x ...
Math - The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples ...

Search
Members