Saturday
October 25, 2014

Homework Help: math

Posted by j on Wednesday, September 28, 2011 at 2:03pm.

peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen grapefruit out of season?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math: I need help. - Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are...
math - Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season...
Help with Math. - 1. I've posted this question before (once, the other post wasn...
4th grade math - kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she ...
8th grade - Find the number of Calories in a grapefruit and an orange. (1) An ...
Chemistry - If the pH of grapefruit is 3 and the pH of beer is 5, how many times...
Logic - Three boxes of grapefruit are incorrectly labeled. The labels read "...
Calculus - a grapefruit is tossed straight up with an initial velocity of 50 ft/...
English-Ms. Sue - Identify the misplaced or dangling phrase in the following ...
Statistics - You have spent a very long time training your dog to open the ...

Search
Members