Sunday
March 26, 2017

Post a New Question

Posted by on .

how do you find the average cost per ounce of prepackaged items? and then convert to pounds?
I have four items total ounces of 400 and total cost of $23.73

  • math - ,

    23.73 / 400 = $0.059 per ounce

    1 pound = 16 ounces

    400 / 16 = 25 pounds

    0.059 * 25 = ? cost per pound

  • math OOps! - ,

    Oops -- stupid mistake!

    0.059 * 16 = ____ cost per pound

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question