Post a New Question

Math

posted by on .

Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price? (one pint is equal to 16 ounces )
(a) Brand A (b) Brand B

  • Math - ,

    A = 16oz for $1.65. What is the price per ounce?

    Do the same for B. They are very close.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question