Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

The United States Mint reported at the end of 2006 that the unit cost of producing and distributing a penny was 1.21 c. What percent of the value of a penny is this cost? What can you conclude about the cost of making pennies?
• How can a model help you to visualize the problem?
• How can you use a proportion or the percent proportion to solve the problem?

  • Algebra 1 (HELP PLEASE!!) - ,

    (1.21/1.00)100 = 121 %
    It costs more to make it than it is worth.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question