Post a New Question

MATH

posted by .

FIND EACH ESTIMATE:
1) A RARE TRUFFLE ONCE SOLD FO $13.20 FOR A 0.44 OZ CAN. APPROXIMATELY HOW MUCH WOULD 1LB OF THIS TRUFFLE COST?
2) THE LENGTH OF THE LONGEST LOAF OF BREAD MEASURED 1,405 FT 1 3/4 IN. IT WAS CUT INTO SLICES 1/2 IN. THICK. HOW MANY SLICES WERE THERE?

  • MATH -

    1)

    13.20/0.44 = x/1

    Cross multiply and solve for x.

    2)

    [(1405 * 12) + 1 3/4] / 1/2 = ?

  • MATH -

    Ms: Sue need to find th estimate:
    a rare truffle once sold for $13.20 for 0.44 oz can approximately how much would 1 lb of this truffle cost?
    would it be estimate;
    13.00 x 0.40 = 32.5 x 16 = 5.20?

  • MATH -

    I don't understand your estimation. Shouldn't 1 pound cost about four times what about 1/4 pound cost?

  • MATH -

    i thought i would estimate: 13.20 to 13 and .44 oz to .40 1300 divide by 40 is 32.5 per oz so 16oz equal to 1lb 32.5 x 16 : $5.20

  • MATH -

    I made a mistake above.

    0.44 of an ounce is about 1/2 an ounce. One pound = 16 ounces. So you'd multiply 13 by 30. That gives a cost per pound of around $400.

    13 * 30 = $390.

  • MATH -

    i am really confused is this how it should be for the actual cost
    $13.20 divide 0.44 oz =
    30 x 16 = $480 for 1 lb

    for the estimate:
    $13 divide by 0.40oz =
    32.5 x 16 = $520
    pls advise

  • MATH -

    FIND the ESTIMATE:
    1) A RARE TRUFFLE ONCE SOLD FO $13.20 FOR A 0.44 OZ CAN. APPROXIMATELY HOW MUCH WOULD 1LB OF THIS TRUFFLE COST?

  • MATH -

    Arare truffle cost 13.20 for 0.44 oz. can. how much would a pound cost/

  • MATH -

    this is really confusing

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question