Post a New Question

math

posted by .

if you have 6yds of ribbon, want to cut into 1/2 foot pieces, how many pieces can she cut?

  • math -

    1 yard = 3 feet
    6 yards = 18 feet

    18 / (1/2)
    18 * (2/1) = 36 pieces

  • math -

    8ft ribbon cost $4.80. The ribbon was cut in pieces of 16 in. What is the cost of each piece?

    $0.80

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question