Thursday
March 23, 2017

Post a New Question

Posted by on Sunday, August 7, 2011 at 9:43am.

Caharles can buy 50 oranges and 60 apples for $100. He can 100 oranges for $100. How many apples can he buy for $100?

  • Maths - , Sunday, August 7, 2011 at 10:34am

    "He can 100 oranges for $100" ---> each orange costs $1
    "buy 50 oranges and 60 apples for $100" ---> 60 apples cost $50,
    so for $100 he can buy 120 apples

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question