Post a New Question

Algebra

posted by .

Rayann bought 4 roses and 3 daisies for $21.53. Jason bought 3 roses and 2 daisies and paid $15.45. What would it cost for one rose and one daisy?

a $2.79
b $2.84
C $3.29
d $5.28
e $6.08

  • Algebra -

    4r + 3d = 21.53
    3r + 2d = 15.45

    subtract them

    r + d = 6.08

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question