Sunday
April 20, 2014

Homework Help: 8th grade math

Posted by Kelly on Friday, June 10, 2011 at 11:46am.

A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
Please help me, I'm in math class and Im stuck.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, ...
Math - How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit...
math - a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag...
Math - A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What...
Math - A bag of apples weigh 22.3 ounces and costs $1.80 What is a good estimate...
math - A bag of apples weighs 22.3 ounces and costs $1.80. What is a good ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
Math - Ferroza can buy a 24 ounce bag of ferret food for 1.19 or she can buy a ...
calc - Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has...

Search
Members