Friday
November 28, 2014

Homework Help: 8th grade math

Posted by Kelly on Friday, June 10, 2011 at 11:46am.

A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
Please help me, I'm in math class and Im stuck.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit...
math - a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, ...
math - a grocery store sells a 7 ounce bag of rasins for $1.10 and a 9 ounce bag...
Algebra please help - A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag ...
Math - 1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. ...
math - A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ...
math - An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents ...
Math - A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What...
Math - Cheryl, Rita, and four of their friends go yo a movie and share 48 ounce ...
math - Ryan has nine 14-ounce bag of popcorn to replace and sell at the school ...

Search
Members