Saturday
April 19, 2014

Homework Help: MATH

Posted by HAILS on Tuesday, June 7, 2011 at 7:40pm.

you purchase 8 video game machines for a total of $2722. A nintendo costs $249 and an Xbox costs $395. How many nintendos and how many xboxes did you buy?
What 2 equations do I write and how do i solve it? (elimination substituation etc.)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

algebra - A video game manufacturer is planning to market a new machine. The ...
Math - Define variables and write a system of equations for this situation. ...
Math - Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to...
Algebra 1 - jasper wants to join a video store, blockbuster offers $9.99 for one...
Algebra - Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290...
math - One week Trey rented 4 DVDs and 2 video games for $18. The next week he ...
Math - 3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed...
Data Management - This is a hard question as it has a diagram. Basically the ...
Algebra - The costs of doing business for a company can be found by adding fixed...
algebra - the costs of doing business for a company can be found by adding fixed...

Search
Members