Post a New Question

math

posted by on .

a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  • math - ,

    20/2.80 = 35/x

    Cross multiply and solve for x.

  • math - ,

    $2.80/20 = x/35

    Divide $2.80 by 20 and multiply by 35.

  • math - ,

    20/2.80=35/x
    20x=35*2.80
    20x=98
    divided by 20 on both sides
    x=4.90?

  • math - ,

    Right.

  • math - ,

    thank you.

  • math - ,

    You're welcome.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question