Post a New Question

Math

posted by on .

A 1 pound bag of candy containing 502 piecescost 16.8 cents per ounce. What is the cost of 1 piece of candy?

  • Math - ,

    16 * 0.168 = ?

    Divide the cost per pound by 502.

  • Math - ,

    1 pound=16 ounces

    16*16.8 cents=268.8 cents

    502/268.8=1.86756 cents

  • Math - ,

    268.8/502= 0.5355 cents/piece

  • Math - ,

    17 cents per piece

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question