Post a New Question

math

posted by .

Cindy bought 3 pounds of candy for $2.16. At this rate , how much would the candy have cost if she had brought only 2 pounds?

  • math -

    2.16 / 3 = $0.72 per pound

    How much does 2 pounds cost?

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question