Thursday
March 30, 2017

Post a New Question

Posted by on .

brad wants to buy flowers for his friend with $21. The daises are $2 each and the roses are $3 dollars each.He buys 3 more daisies then roses. how much did the roses cost?

  • algebra - ,

    He bought X roses, and (X + 3) Daises.

    3X + 2(X + 3) = $21,
    3X + 2X + 6 = 21,
    5X = 15,
    X = 3,
    3X = 3*3 = $9. = Cost of roses.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question