Friday
March 24, 2017

Post a New Question

Posted by on Sunday, April 3, 2011 at 10:43pm.

David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is the better value.show your work and explain your answer.

  • math - , Sunday, April 3, 2011 at 10:52pm

    5.76 / 48 = 0.12 per ounce

    4.80 / 32 = 0.15 per ounce

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question