Tuesday
October 21, 2014

Homework Help: math

Posted by santos on Sunday, April 3, 2011 at 10:43pm.

David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is the better value.show your work and explain your answer.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off ...
math - Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit ...
Math - Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ...
math 156 - Find the Best Buy Brand A: 12oz for $5.04 Brand B: 9 oz for $3.51 is ...
Math - 74. Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit ...
math - one more Brand A: 6 ounce can for $1.20 Brand B: 7 ounce can for $1....
math help1answer - 4. Which of the following has the lowest unit price? Brand A...
math - It cost $15.00 to buy 150 sheets of brand A's paper. it cost $19.25 to ...
math - Suppose that 20% of the population uses Brand X laundry soap. If 9 ...
Math - Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which ...

Search
Members