Friday
December 26, 2014

Homework Help: algebra

Posted by mimi on Wednesday, March 30, 2011 at 8:07pm.

Shelly has $175 to shop for jeans and sweaters, Each pair of jeans costs $25, each sweater costs $20, and she buys 8 items. Determine the number of pairs of jeans and sweaters Shelly bought.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, ...
math - A pair of ordinary jeans at A-Mart costs $50 less than a pair of designer...
Math (Percentage) - An upscale clothing boutique charges $300 for a brand name ...
Math - At one store, a pair of jeans costs $29 and a shirt costs $25. At another...
algebra - a store buys jeans for $24 each and marks them up 30%. what is the ...
Math - At one store a pair of jeans costs $29 and a shirt cost $25. At a ...
MATH QUICK THANKS - IT COSTS JUST PANTS $12.50 TO MAKE A PAIR OF JEANS. THE ...
Pre-Cal - I've been trying to work this problem out for the past week and still ...
Math - Linda owns a jeans store. Her montly profit p( x) dollars on the sale of ...
math - While shopping, you purchase 4 pairs of jeans, 6 shirts, and 3 pairs of ...

Search
Members