Post a New Question

math

posted by on .

Emma is installing a new tile floor. Each tile measures 12 inches by 12 inches. The room in which she is installing the tiles measures 14 feet by 10 feet. If each tile costs $1.25, how much will it cost Emma to complete her project?

  • math - ,

    first, we convert the given in same units,, let's use ft as units,, since 12 inches = 1 foot, we convert the given dimensions for the tiles into ft:
    12 inches = 1 ft
    12 inches = 1 ft

    then we get the areas of both tiles and floor area to be installed by tiles:
    A,tile = 1*1 = 1 sq ft
    A,floor = 14*10 = 140 sq ft

    dividing 140 and 1
    140/1 = 140 tiles
    each tile costs $1.25 so, we multiply this to the umber of tiles:
    1.25*140 = ?
    now solve for the product~
    hope this helps~ :)

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question