Monday
November 24, 2014

Homework Help: calculus

Posted by kelly on Monday, February 28, 2011 at 5:01pm.

A company manufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and
total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. Write an equation for the cost
function, and write an equation for the average cost function C(x)=C(x)/x. What does the average cost per board tend to as production increases (assume production
output goes to infinity)?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

calculus - a company maufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and...
Math - A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and ...
Math - The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output...
Economics - The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of ...
accounting - "Harris Company manufactures and sells a single product. A ...
Economics - The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of ...
Economics - You’ve been hired by an unprofitable firm to determine whether it ...
Economics - Should a firm shut down its unprofitable operation. Firm uses 70,000...
Algebra - The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a ...
Algebra - How do I solve this problem for daily inventory costs: The materials ...

Search
Members