Saturday
March 25, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Find the unit price and tell which is the better buy:

Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.

  • Math - ,

    I did the last problem for you. Now it's your turn.

    I'll be glad to check your answer.

  • Math - ,

    Could you please check my answer?
    I did this:
    10+10=20.
    5.49/20=0.2745 per battery

    4+4=8
    2.98/8=0.3725 per battery

    The better deal is if you buy the one 10 pack for $5.49 and get one free.

  • Math - ,

    Right.

  • Math - ,

    Thank you!!

  • Math - ,

    You're welcome.

  • Math - ,

    10+10=20
    5.29/20=0.2745

    4+4=8
    2.98/8=0.3725

    The better deal is the one pack of 10 for $5.49 and get one free

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question