Tuesday
March 28, 2017

Post a New Question

Posted by on .

Find the unit price and tell which is the better buy:

A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 oz. bottle. Which is the better buy?

  • Math - ,

    2.39-0.15 = 2.24
    2.24/64 = 0.035 per oz.

    4 * 20 = 80 oz.

    4 * .79 = 3.16
    3.16 - 0.2 = 2.96
    2.96/80 = 0.037 per oz.

  • Math - ,

    64ounces

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question