Post a New Question

math

posted by on .

At the school store, 5 pens sell for $1.25. Which proportion will help find the cost of 12 pens?

  • math - ,

    What are your choices?

    What do you think the answer is?

  • math - ,

    a. 5/12=1.25/x

    b. 5/12=x/1.25

    c. 5/x=12/1.25

    d. x/5=12/1.25

  • math - ,

    I say its c

  • math - ,

    5 pens / 12 pens = 1.25 dollars/x dollars

    It helps to write the units, pens and dollars.
    so
    I claim a is correct
    although I myself would have written the same thing as
    5 pens/1.25 dollars = 12 pens/x dollars
    which comes out the same

  • math - ,

    5 pens cost 1.25$

    1.25/5=0.25$ Price of one pen

    12*0.25=3$ Price of 12 pens

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question