Wednesday
April 1, 2015

Homework Help: intermediate algebra

Posted by Anonymous on Monday, February 7, 2011 at 11:23pm.

Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50lb mixture that sells for $7.40 per pound?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Intermediate Algebra(Math) - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6...
Intermediate Algebra (Math) - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $...
Algebra - The Nutty Professor sells cashews for $6.75 per pound and Brazil nuts ...
algebra - Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A...
algebra - The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per...
algebra - A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. ...
Word Problems - The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound ...
algebra - walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 ...
Algebra II - Bolivian coffee sells for $4.59 per pound, and Columbian coffee ...

Members